تبلیغات
کامپیوتری و حفاظتی گرگان سیستم - شوالیه از راه رسیده گیگابایت

کامپیوتری و حفاظتی گرگان سیستم
 
از انسانها غمی به دل نگیرزیرا خود نیز غمگینند!!!
با عرضه شدن سری 7000 کارت های گرافیکی شرکت AMD، جایگاه برتر کارت های گرافیکی از GTX 580 انویدیا گرفته شد و دیگر این کارت قدرتمند ترین کارت گرافیکی دنیا نیست. کارت گرافیکی 7970 به طور قابل ملاحظه ای از GTX 580 سریع تر است و و با کارایی در حدود 20% بیشتر نسبت به آن، در حال حاضر قدرتمند ترین کارت گرافیکی است که دارای تنها یک پردازنده گرافیکی است. اما مدلی که قصد داریم در این مطلب نگاهی به آن بیاندازیم، کارت گرافیکی 7950 گیگابایت که جانشین قابل قبول 7970 است. هرچند که کارایی پایین تری دارد اما به همان مقدار و یا حتی بیشتر، قیمت آن پایین تر است. اما آیا کارایی این کارت نسبت به GTX 580 هم بیشتر است؟ مطمئناً در ارایه نرخ فریم بله! اما در میزان ایجاد حرارت چطور؟ مصرف توان؟ کارایی گیمینگ؟

 

برد مدار چاپی کارت گرافیکی 7950 گیگابایت به طور کامل باز طراحی شده است و سیستم خنک کننده به روز رسانی شده است. با توجه به اینکه گیگابایت همواره نگاه ویژه ای به سیستم های خنک کننده داشته است انتظار می رود تا در این کارت گرافیکی دمای کمتر و قابلیت اورکلاکینگ بالاتری را شاهد باشیم.

پردازنده گرافیکی کارت 7950 با معماری 28 نانومتری ساخته شده است و شامل 4313 ترانزیستور می باشد.کلاک هسته آن 800 مگاهرتز، 14% ضعیف تر از 7970 است. اما گیگابایت با اورکلاک کردن این کارت گرافیکی، کلاک هسته آن را به 900 مگاهرتز رسانده است که در نتیجه 13% بالاتر از 7970 است و یکی از نکات مثبت این کارت به حساب می آید. این کارت با فن آوری PCI Express 3.0، 3072 مگابایت حافظه از جنس GDDR5 ارایه می کند. در نتیجه برای خنک کردن این حافظه و پردازنده نیاز به سیستم خنک کننده قدرتمندی است.

 

گیگابایت از فن آوری انحصاری Triangle Cool در این کارت استفاده کرده است. به گفته خود این شرکت، کارایی آن 35% بیشتر از خنک کننده های معمول است. در این فن آوری از سه فن 75 میلیمتری کاملاً بی صدا استفاده شده است که سرتاسر کارت را پوشانده اند. در زیر آن ها هیت سینک حجیمی قرار گرفته است که سطح پردازنده و حافظه را پوشش می دهد. در میان پره های این هیت سینک قطعه های مثلثی شکلی قرار گرفته اند که با خارج کردن مقداری از جریان هوا در میانه راه، به بهبود خنک کنندگی کمک شایانی می کنند. البته این کارت از استاندارد Ultra Durable VGA انحصاری گیگابایت هم بهره می برد که با افزایش دو برابری میزان مس در طراحی برد مدار چاپی، حرارت کلی کارت به میزان 5 تا 10% کاهش می یابد.

کارت گرافیکی 7950 گیگابایت در نرم افزار Futuremark 3DMark 11 Pro امتیاز 7638 را به دست آورد که نسبت به نسخه مرجع همین کارت 654 و نسبت به GTX 580، 1594 واحد بیشتر است. در مجموع در این نرم افزار، 10% سریع تر نسبت به نسخه مرجع و تنها 8% کندتر از کارت 7970 واقع شد. در بازی Metro 2033 این کارت تنها 2% کارایی کمتری نسبت به کارت 7970 ارایه کرد. و نتیجه خیره کننده تر اینکه، این کارت 17% کارایی بیشتر نسبت به نسخه مرجع در بازی Dragon Age II و در وضوح تصویر 2560 x 1600 به دست آمد.

 

 

مصرف توان و میزان دما یکی از نکات بسیار مثبت این کارت است. در حالی این کارت در بیشترین فشار تنها 5 وات مصرفت توان بیشتری نسبت به نسخه مرجع خود داشت و با 59 درجه سانتی گراد دما در پایین ترین رده دما در میان بسیاری از کارت های گرافیکی نسل هفتم و ششم شرکت AMD و نسل های چهارم و پنجم کارت های انویدیا قرار گرفت. این در حالی است که دمای کارت گرافیکی GTX 580، 81 درجه سانتی گراد محاسبه شد. کاملاً مشخص است که سه فن قرار گرفته روی سطح این کارت گرافیکی با 4200 دور در دقیقه وظیفه خود را به خوبی انجام می دهند.

با توجه به اختلاف قیمتی بسیار کم میان کارت گرافیکی 7950 گیگابایت و نسخه مرجع و اختلاف فاحش کارایی بین این دو محصول، به نظر می رسد که نسخه اورکلاک شده این شرکت برای خرید به صرفه باشد. به زودی می توانید این محصول را با گارانتی آواژنگ از بازارهای معتبر کشور تهیه فرمایید.ادامه مطلب

نوشته شده در تاریخ 1391/12/16 توسط مصطفی اصفیایی
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است :